5 tvůrčích dokumentů pro milovníky designu a architektury

Venkovní květena bují přímo před očima, příroda se probouzí a nádherné počasí a s ním související příval nové energie doslova vybízí k tomu začít něco tvořit. Cítíte to šimrání? Tu neposednost? Chuť provětrat zapadlé kouty, vymalovat, přetřít stůl nebo vymyslet konečně jak přestěhovat nábytek v obýváku? Ale chybí vám inspirace a nevíte, odkud se do toho pustit? Koukněte se ve volné chvilce na 5 báječných tvůrčích dokumentů, které vám pomohou nastartovat tvořivou mysl a vykouzlit nové nápady nejen pro svůj domov.

Méně mít, více žít

Tak by se dalo jednoduše shrnout motto Joshuy a Ryana, dvou dokumentaristů, kteří, dnes již po celém světě, přednáší o minimalismu a hledání věcí, které jsou v životě opravdu důležité. Dokument přináší svědectví o tom, jak nám méně hmotného majetku může přinést větší potěšení a to skrze promluvy obou autorů i rozhovory s lidmi, kterým množství ovlivnilo soukromý život i kariéru. Na otázku minimalismu se dívá zcela pragmaticky a zároveň nijak neohrožuje například vášnivé sběratele, pro něž je střízlivé hromadění naplňujícím koníčkem. 

Více o dokumentu Minimalism

Začněme pěkně od podlahy

Do jarního úklidu jste se ještě nepustili, protože vám chybí ta správná motivace? Japonská guru pořádku Marie Kondo se podívá na zoubek zastrčeným kostlivcům ve skříni. Pokud se do toho chcete pustit sami, zkuste to podle Marie – hoďte je na jednu hromadu, ponechte si jen ty, které ve vás vzbuzují pocit radosti, nepodlehněte nostalgii, zbavte se zbytečností, poskládejte je zpátky do skříně kompaktněji, zorganizujte je podle velikosti, uspořádejte je podle toho, které nejvíc používáte a vždycky, vždycky je dávejte na stejné místo. Od kostlivců se můžete volně přesunout k oblečení, papírům, dekoracím nebo kuchyňským doplňkům. Ale co bych vám radila, inspirujte se sami jejími radami v online sérii proměn a změňte od základu svoje pořádkové návyky. Spolu s její knihou Zázračný úklid (pořádek jednou provždy) zaručujeme, že od teď vás to bude bavit!

Najdete na Netflixu

Jak se věci tvoří

Tento výjimečný dokumentární seriál o umění a designu mě nepřestává fascinovat přehlídkou nesmírně talentovaných umělců, designérů i architektů současné doby. Pokud bych měla doporučit jen jeden dokument, který roztočí na plné obrátky vaši představivost a dovolí nahlédnout pod ruce těm nejlepším kreativcům z celého světa, bude to Abstract. Netflixovská minisérie se dočkala druhé řady a nabízí celkem 14 třičtvrtě hodinových, nápady napěchovaných dokumentů. Konkrétně jeden díl věnovaný interiérovému designu vás mimo jiné seznámí s principy toho, jak navrhovat bydlení v harmonii s našimi smysly. 

Najdete na Netflixu

Kdo je Axel Vervoordt?

Objevování krásy a dokonalosti v nedokonalosti, kombinování starého s novým i vytváření originálních řešení z toho, co už existuje. Jeden z nejsvéráznějších interiérových designérů Axel Vervoordt v tomto krátkém dokumentu ukazuje sofistikovanou eleganci svojí tvorby v duchu wabi sabi. Co říkám duchu – v jeho fascinujícím podání je mnohem víc filozofií a myšlenkovým manifestem, který vám pomůže pochopit krásu přírodního kamene v interiéru, jedinečnost na první pohled k zániku odsouzených nalezenců i nadčasovost desítky až stovky let starých kousků, jimž v novém kontextu vdechl zcela nový život. Podobná nadčasová elegance s otiskem přírody se promítla i do nejnovější kolekce TREND. Pokud se jeho tvorby a nápadů nebudete moct nabažit, kniha Wabi Sabi Inspirations vám bude nevyčerpatelnou studnicí osobité inspirace.

Sledujte na YouTube

Nic nazbyt

Americký architekt Michael Reynolds je úžasným příkladem trvalé udržitelnosti v praxi. Už přes čtyři desítky let úspěšně staví ekonomicky dostupné domy při jejichž stavbě využívá staré pneumatiky, plechovky od piva i skleněné lahve, prostě odpad, který by jinak neměl jiného využití. Svojí činností klade i zároveň odpovídá na otázky, které se týkají záchrany naší planety před našimi vlastními ničivými činy. A nejenže jsou jeho domy materiálově maximálně ekologické a k jejich postavení není potřeba drahá technologie, navíc jsou i soběstačné – dokáží recyklovat svůj vlastní odpad, samy se vytápět i zásobovat vodou. Architekt odpadu je víc než jen dokumentem. Je filmovým příběhem s charismatickým hlavním hrdinou, kterému budete chtít fandit do posledního dechu.

Sledujte na YouTube

 

Článek vznikl ve spolupráci s kamenprodesign.cz

Fotografie © Technistone

Komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.