Trend mikrobydlení

V Česku je mikrobydlení poměrně novým trendem. Určitě znáte mobilheimy, karavany, sruby nebo máte minimálně zažitou představu chatičky jako místa v rekreační kolonii, kam se jezdí za víkendovým odpočinkem. Jenže moderní minidomy umí být nejen stylové, ale i pohodlné a praktické. Proč je zmenšování domova v takové oblibě?

Hledání zenu

Kdykoliv projíždíme Šumavou a v létě nocujeme na odlehlých místech, zatoužíme vyměnit náš pražský pronájem s orientací do chladného vnitrobloku za skromné útočiště uprostřed borovicových lesů nebo na okraji rozlehlých luk, kde bychom se každé ráno kochali výhledem do zeleně a před spaním počítali místo imaginárních oveček houkání sov.

Dokážu si naprosto živě představit vést neobyčejný způsob života na místě, odkud jsou hvězdy na noční obloze na dosah ruky, kde cestu místo pouliční lampy osvětluje měsíc, kde večer nebudu poslouchat hlučnou televizi od sousedů, ale praskání ohně v kamnech a kde je slovo samota spojené se šťastnějším bytím. Proto si já i můj drahý muž znovu začínáme pohrávat s myšlenkou na útěk od civilizace a trend bydlení v malých staveních je nám velkou inspirací.

Za oběť nepadá prostor ale potřeba

Mikrobydlení není vyhrazeno pouze osamělým romatickým duším!

Žít na patnácti, dvaceti nebo třiceti metrech čtverečních může pro někoho být obrovská výzva, a ne každý ji bude chtít podstoupit. Tak malý prostor vyžaduje obrovské přehodnocení priorit a než se nadějete, zjistíte, že mikrodomy jsou nejen místem k bydlení, ale i způsob ekologického a ohleduplného života, protože nás učí zbavovat se zbytečností, lépe vybírat věci, kterými se chceme obklopit, a v neposlední řadě také rozumně zacházet s dostupnými a snadno vyčerpatelnými přírodními zdroji.

Ale nenechte se zmást velikostí, mikrobydlení není vyhrazeno romantickým osamělým duším. I na tak malém prostoru žijí čtyřčlenné rodiny se psy a kočkami, a i přes počáteční obavy si dnes nemohou skromné bydlení vynachválit. Lokace jim umožňuje trávit spoustu času venku, kde se před nimi rozevírá celý svět a jsou si mnohem bližší jako rodina.

Co ušetříte na provozu, investujte do materiálů

Díky malým rozměrům si budete moci při stavbě dovolit sáhnout po lepších a obnovitelných materiálech jako třeba konopí či ovčí vlna na izolaci místo umělé skelné vaty, po dřevě či hlíně místo pórobetonu a po břidlici místo pálených tašek. Zařizování vnitřního vybavení vám umožní navrátit se k přírodním materiálům už jen z toho důvodu, aby dokonale splynulo s okolní krajinou. Zároveň není třeba slevit ze stylu a moderního čistého vzhledu a namísto všeobjímajícího dřeva použít například odolný kámen. V kuchyni jako pracovní deska, v koupelně jako obklad či na okenních parapetech vytvoří dojem standardního bydlení navíc se špetkou luxusu.

Malý domek má malou spotřebu a je dostupnější ve všech ohledech. Může být tak báječným řešením pro všechny, kdo sní o vlastním bydlení a zároveň ani v nejmenším netouží zadlužit se vysokou hypotékou.
Do mikrobydlení nemusíte jít po hlavě. Můžete si ho vyzkoušet hned na několika místech i v Česku a rozloučit se se zažitou představou o provizorní ubikaci se zařízením, které se nikam jinam nehodilo, se zdmi zdobenými parožím a vzduchem prosyceným vlhkostí.

V Česku si mikrobydlení můžete vyzkoušet hned na několika místech

Technologiemi vyšperkovaný Hideandseek v podhůří Šumavy vás přesvědčí, že i uprostřed divočiny si lze užít vymožeností civilizace. Tiny House Done v jizerské Smržovce vás zase uchvátí nekonečným výhledem do lesa. Jedinečná ubytování na vodní hladině v okolí s malebnými vesničkami nabízí Dobčické rybníčky. A doslovný nadhled získáte v ještědském „Treehousu“ vysoko v korunách stromů.

Technologiemi vyšperkovaný Hideandseek v podhůří Šumavy vás přesvědčí, že i uprostřed divočiny si lze užít vymožeností civilizace. Tiny House Done v jizerské Smržovce vás zase uchvátí nekonečným výhledem do lesa. Jedinečná ubytování na vodní hladině v okolí s malebnými vesničkami nabízí Dobčické rybníčky. A doslovný nadhled získáte v ještědském „Treehousu“ vysoko v korunách stromů.

Článek vznikl ve spolupráci s kamenprodesign.cz

Komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.