Přeju si, aby co nejvíc ručiček a nožiček bylo v teple

Už téměř tři roky obléká děti i dospělé do nesmírně hřejivých ponožek, rukavic i šál upletených z jačí nebo velbloudí vlny. K založení značky Noos Baby s kvalitními vlněnými doplňky inspirovaly majitelku Munkho tradiční materiály z jejího rodného Mongolska, narození prvního syna a nedostatek kvalitních výrobků, které by mu mohla pořídit.

Munkhtsetsen Amarnyam, zkráceně Munkho, žila v Mongolsku až do svých čtrnácti let, odkud se pak přestěhovala s maminkou do Prahy. Později tu vystudovala mezinárodní obchod, který teď v praxi provozuje díky své značce Noos. Její nádherné a především nesmírně kvalitní vlněné výrobky si našly cestu k zákazníkům nejen v Česku, ale dnes už putují do celého světa. 

Přitom příběh její značky začal, jak se to tak často stává, z čiré potřeby. Pro svého prvorozeného syna tehdy hledala kvalitní doplňky na zimu. Ty pravé našla při pravidelné návštěvě své domoviny a vcelku přirozeně tehdy vznikl nápad vlněné výrobky z Mongolska dovážet. Velkou podporou jí byla a stále je spolupráce s tetou, která jí pomáhá na základě zadání hledat vhodné materiály i dodavatele a dohlíží na tamní produkci. 

Mongolsko je s vlnou velmi úzce spjaté. Jeho obyvatelé ji nosí bez výjimky, hlavně kvůli klimatickým podmínkám. V zimě tu dokážou teploty klesnout až k -30°C a místní jaky a velbloudy dokáže dokáže před extrémní zimou ochránit právě jejich vlna. Kromě výjimečné hřejivosti mezi její další skvělé vlastnosti patří to, že je silná a odolná, prodyšná, odpuzuje vodu a dokáže hřát i za vlhka, je rychleschoucí a nesmírně pohodlná na kůži. Každé jaro tamní pastevci vlnu ostříhají nebo očešou a prodají. Munkho a její teta Oyunaa vyhledává materiál právě mezi malými rodinými farmami. Vlnu v žádném případě nebarví a můžete si být jistí, že překrásné čokoládové odstíny kašmírově jemných ponožek nebo rukavic jsou  čistě přírodního původu. „Najdou se zákazníci, kteří se ptají, proč nemáme nějaké veselejší barvy. Třeba růžové nebo modré. S úsměvem jim odpovídám, že je to proto, že růžoví nebo modří jaci a velbloudi se ještě nenarodili,“ svěřuje nám Munkho jeden z výjimečně položených dotazů.

„Najdou se zákazníci, kteří se ptají, proč nemáme nějaké veselejší barvy. Třeba růžové nebo modré. S úsměvem jim odpovídám, že je to proto, že růžoví nebo modří jaci a velbloudi se ještě nenarodili.“

Jméno značky Noos má své kořeny v mongolštině, ve které znamená “vlna”. Při vymýšlení názvu se Munkho chtěla držet mongolštiny a proto bylo rozhodnutí pro “Noos” nasnadě. Výběr jména ovšem patřil k těm jednodušším záležitostem. To, co jí na začátku nejvíc stálo v cestě byla sebedůvěra. A také si moc dobře uvědomovala, že sama na všechno stačit nebude a proto jí jako další nejtěžší věc přišlo hledání vhodného zaměstance, který by jí pomáhal a kterému by mohla důvěřovat. „Vždycky se snažím dělat vše sama, protože se bojím, že nikdo jiný to neudělá tak dobře jako já. Něco jako one-woman-show. Tak se musím brzdit,“ přiznává Munkho. Od pořízení prvního vlněného setu pro jejího syna uplynuly téměr tři roky a značce Noos se úspěšně daří nejen v Česku, ale i v zahraničí. Až polovina objednávek míří do zbytku světa. Při rozjezdu jí nejvíc pomohli první spokojení zákazníci, prodejní akce a trhy. Proto máme velkou radost, že můžeme její výjimečné výrobky přivítat v dobré společnosti platformy YUY. „Se zakladatelkou se znám osobně ze školky, kam naše děti chodily spolu. Moc se mí líbil její nápad a oceňuji, jak je to celé vkusné a krásné,“ odpovídá Munkho při otázce, proč se stala její součástí. V její nabídce najdete na YUY vlněné ponožky, rukavice a praktické nákrčníky a pletené capáčky pro nejmenší. Nicméně Munkho svým sortimentem pokrývá potřeby jak dětí i dospělých. Všichni přeci chceme být v teple, že?

Že její vlněné rukavice opravdu fungují co se týče slibované nepromokavosti, jsme měli šanci si vyzkoušet už minulý rok při celodenním lyžování. Ačkoliv byly rukavice obalné sněhem, uvnitř bylo stále krásné teplo a sucho, i když sníh začal na vláknech pomalu tát. Kromě výše uvedených vlastností vlny za to může i to, že jsou palčáky upletené ze dvou vrstev, které nedovolí studenému mokrému sněhu proniknout až na kůži i při té nejbouřlivější koulovačce.

Zajímá náš, který z produktů Noos je nejoblíbenější a proč si Munkho myslí, že tomu tak je? „Palčáky,“ odpovídá okamžitě rozhodně. „Děti samy si je vždycky oblíbí. I to dítě, které nikdy nechtělo rukavičky, si je rádo vezme a nesundá,“ doplňuje důvod.

V YUY se už moc těšíme, až budeme moct sebe i naše děti do pohodlných rukavic, šátků i ponožek zachumlat. Při myšlence na kašmírově hebkou jačí vlnu se zimy už skoro nemůžeme dočkat!

Komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.