Stává se vám, že dáváte do svých produktů všechno, ladíte každý detail… a pak se po jejich spuštění nic neděje? Nejste v tom sami. Mnoho tvůrců dělá stejnou chybu: čeká s propagací až do poslední chvíle. V tomhle článku vám ukážu, proč se vyplatí začít prodávat ještě předtím, než je produkt hotový – a jak na to.
Marné čekání na objednávky
Možná vám tohle bude hodně povědomé. Vymyslíte skvělý produkt. Začnete na něm pracovat. Ladíte ho, šperkujete, pipláte se s ním a čekáte, až bude dokonalý, abyste ho se vší pompou mohli vypustit.
Se vší hrdostí pak vypustíte tu horkou novinku mezi své sledující, rozhlásíte to newsletterem a čekáte na první objednávky. V tom lepším případě jich přijde pár od vašich superskalních fanoušků, kteří by si koupili i obnošené ponožky, hlavně že jsou od vás. V tom horším případě se vám přes e-shop převalí klubko suché trávy jako ve westernové opuštěné prérii.
Prodávejte dřív, než máte hotovo
Předejít takovému zklamání je jeden z dobrých důvodů, proč byste měli prodávat dříve, než máte hotový produkt.
Něco vytvořit a začít to prodávat až potom, co je to hotové a vyladěné do detailu, je velký risk. Spousta tvůrců tohle dělá celkem běžně, především když netvoří podle toho, co potřebují zákazníci, ale podle toho, co by se líbilo jim samotným.
Tím ale neříkám, že byste měli produkovat jen to, co po vás chtějí lidé. Ale vždycky by tam měl být průnik. Nepodnikáte přece jen kvůli sobě, ale taky proto, že chcete přinést něco dobrého a užitečného světu nebo jiným lidem.
Nesprávné pořadí: nejdřív produkt, propagace později
Spousta lidí si myslí, že musí mít nejdřív hotový produkt a až potom, až bude hotový, přijde na řadu komunikace, propagace a prodej.
Tohle není otázka toho, jestli byla dřív slepice nebo vejce. Ale kdybych vám to měla připodobnit, tak je to jako usmyslet si, že uspořádáte báječnou večeři pro přátele, celý den stojíte u plotny, několik hodin pečete naprosto nádhernou, do zlatova upečenou kachnu, a teprve když ji vyndáte z trouby a dáte na stůl, tak teprve tehdy začnete přátele obvolávat, jestli by nechtěli přijít.
Sami si dokážete představit, co se asi stane. Kolik z nich tak nahonem přijde? A jak rychle? Pravděpodobně taková večeře nejspíš skončí z poloviny v koši, protože jíst kachnu čtyři dny se omrzí. A z báječné večeře zbudou oči pro pláč.
Ve světě podnikatelů se děje to, že produkty leží ladem skladem. U tvůrců digitálních produktů sedá na jejich nabídku digitální prach. A podnikatelkám ve službách zejí kalendáře prázdnotou.
Jako byste nejdřív nachystali na stůl a až pak pozvali hosty
Obvyklá (nefunkční) řešení
Jak to obvykle tvůrci řeší?
Začnou vytvářet hodně obsahu, ve kterém informují, že produkty vyrobili a kde si je zákazníci mohou koupit.
Vidět nový produkt nestačí
Nebo narychlo investují do reklamy, aby novinku vidělo co nejvíce lidí. Ale pro lidi, kteří na to nejsou připravení, se novinka vůbec neliší od ničeho jiného z vaší standardní nabídky.
Nebo po prvních pár neúspěšných příspěvcích, na které nikdo nereagoval nákupem, to zdrceně vzdají a raději jdou tvořit něco jiného. Protože to jim přece jde nejlépe – a třeba to s příštím produktem bude lepší.
Kdy je ideální začít propagovat
Pokud začnete produkt propagovat teprve tehdy, až je hotový, je to pozdě. Propagovat můžete dříve, než máte produkt hotový – za předpokladu, že víte tyto tři věci:
1. Víte, pro koho váš produkt je
A tím myslím naprosto přesně. Ne obecné věci jako žena, věk tolik a tolik, která má ráda to a to. To už víme, že nestačí. I když se vaše značka zaměřuje na určitý typ zákazníka, v rámci své značky tvoříte produkty nebo kolekce, které mají cílovou skupinu ještě specifičtější.
Řekněme například, že vyrábíte šperky pro ženy. Všechny mají stejný rukopis, zákazníci poznají, že jsou od vás. Přesto: Kolekce A je pro silné, odvážné ženy, které se s nikým nemazlí a svoji unikátně drzou osobnost projevují šperkem, který dokonale vystihuje, jaké jsou uvnitř. Kolekce B bude pro romantické duše, které chtějí svůj outfit dokreslit něčím stejně něžným jako jsou ony samy. Rozdíl může být třeba jen v barvách.
Nebo řekněme, že vaší cílovkou jsou mámy dospívajících dětí a vaše nabídka se bude zaměřovat na vzájemnou komunikaci. Nabídka A bude pro mámy, které řeší věčné hádky a vyhrocené situace, které hraničí až s agresí. Nabídka B bude pro mámy, které mají vztah sice klidný, ale rády by si se svými dětmi porozuměly víc a hledají způsoby, jak komunikaci prohloubit. Obě řeší víc porozumění, ale každá z nich má jinou startovní čáru, jiná očekávání a potýká se s jinými potížemi. Proto k nim nemůžete mluvit stejně – jinak budou buď zmatené, nebo vaše komunikace bude vágní.
2. Máte představu o termínu spuštění
Máte deadline, kterému můžete plánování přizpůsobit. To je ta nejjednodušší věc ze všech. Termín nemusí být hned pevný – úplně stačí říct „nejpozději v první polovině listopadu“. Zbytek se vyvine. Ale jde o to mít alespoň nějaký bod, ke kterému to můžete směřovat a zjistit, jestli jsou vaše plány do toho termínu realizovatelné.
3. Nebojíte se dělat věci jinak
Prodávat něco dřív, než je to hotové, je pro spoustu lidí velká bariéra. Hlavně mentální. Připadali by si, jako by prodávali vzdušné zámky. Možná jako podvodníci.
Specifikujte cílovku pro svůj produkt
Mluvte zcela otevřeně o procesu tvorby
Ale nechte mě to uvést na pravou míru. Nejde o to lidem lhát, že prodáváte něco, co nemáte. Můžete zcela otevřeně říct, že produkty jsou teprve v procesu. Naopak to má výhodu: jejich cestu mohou zákazníci sledovat s vámi, koukat se vám pod ruce, být u toho a nadšeně odpočítávat poslední dny, hodiny a minuty.
Pokud se necítíte na vybírání peněz, když ještě nemáte nic v ruce, vytvořte waiting list, na který se budou zájemci zapisovat. Získají pak od vás díky tomu výhodnější cenu nebo bonus.
Prodej je proces, ne jeden příspěvek
Nezapomeňte, že prodej není jeden příspěvek ani jedna reklama. Je to proces – systematický postup, jak zákazníka zaujmout a dovést ho k nákupu. I kdyby to mělo být těsně před dveře, které se mu otevřou až v ten správný čas.
Výhody prodeje ještě před dokončením produktu
Tento způsob má pět velkých výhod:
1. Můžete bez rizika zjistit, jak velký je o vaše produkty zájem – a případně je vyprodat ještě před spuštěním. Anketa, ve které byste se svých zákazníků zeptali, jestli by si koupili to a to, nestačí, protože reálný zájem poznáte až u peněženky.
2. Můžete ještě během tvorby produkty upravit podle zpětné vazby.
3. Prodáváte zahřátým zákazníkům, kteří se na produkt těší. Vidí ho předem, znají ho, těší se na něj. Jako kdyby vám váš oblíbený autor před vydáním nové knihy dával přečíst první kapitoly.
4. Ušetříte za reklamu a případné zklamání z neúspěchu. Tvorbou obsahu předem sice strávíte nějaký čas, ale budete pracovat se svou komunitou a zákazníky si vypěstujete z nich. A to je daleko levnější, než se snažit přesvědčovat nové zákazníky, kteří o vás ještě neslyšeli.
5. Lepší cashflow – pokud zvolíte otevřený prodej, můžete mít peníze dřív, než produkt oficiálně dodáte.
Pomoc pro ty, kdo chtějí prodávat jinak
Tenhle způsob není pro každého, to je mi jasné. Ale velké spoustě tvůrčích podnikatelů to může usnadnit život i podnikání. Stačí si s předstihem připravit správnou komunikaci. A s tím vám můžu pomoci.
Kurz Jak vytvořit bestseller je pro vás, pokud nechcete jen tvořit skvělé věci, ale také je umět správně prezentovat a prodávat. Protože úspěšný produkt nestačí jen vytvořit – musí se dostat k těm správným lidem a zaujmout je natolik, aby chtěli nakoupit.
Díky kurzu budete vědět jak:
✔️ se zbavit chaosu pokusů a omylů – budete mít jasný systém pro tvorbu neodolatelných nabídek
✔️ tvořit produkty, které dokonale rezonují s potřebami a touhami vašich zákazníků
✔️ odprezentovat hodnotu svého produktu tak, aby zákazníci neváhali investovat.
Je pro ty, kdo jsou připravení udělat to tentokrát jinak a připravit své publikum na nákup ještě dřív, než bude produkt hotový. A to nejen ve „fyzické dílně“, ale i v případě podnikatelek, které prodávají dovednosti nebo know-how.
Leave a Reply