V marketingu dělají chyby všichni. I já šlapu občas vedle a vůbec se nestydím to přiznat. Někdy dokonce udělám totálně školáckou chybu, aniž bych si to vůbec uvědomila. Nicméně existují tři takové chyby, které profíci udělají fakt jen zřídka. Ale často je vidím především u začínajících i lehce pokročilých značek. Dneska se podíváme na tu první. (O druhé chybě týkající se fanoušků si můžete přečíst TADY a o té třetí z oblasti reklamy ZDE.)
Příliš se soustřeďujete na špatné metriky
Lajky a fanoušci jsou strašně super. Ale fungují spíš mnohem víc jako nakopávač ega, než že by vám reálně byli užiteční.
Já vím, že je tomu strašně lehké podlehnout. Všude se na vás sypou reklamy na kurzy a freebie zaměřené na růst, které vám vnucují myšlenku, že to je ta správná cesta a to je přesně to, co vám ve vašem podnikání chybí, abyste udělali velký breakthrough.
Minimálně na mě se teda sypou. A mě to vlastně štve za vás. Protože zvětšovat počet sledujících na Instagramu pro samotný počet sledujících je strašně špatný přístup.
Počet sledujících není všechno
Já se strašně směju (trochu hystericky, s příměsí smutku a bezmoci) těm článkům, které se ještě pořád píšou o tom, jak máte začít, když si založíte nový Insta účet.
„Odborníci“ v nich ještě pořád radí, abyste první sledující nasbírali tak, že o svém účtu dáte vědět svým přátelům a známým a pozvete je, aby vás začali sledovat.
To je jedna z největších blbostí, kterou si umím představit. Nedělejte to. Hned od začátku tvořte obsah pro své ideální zákazníky. Pro lidi, kterým bude váš obsah sloužit jako vodítko k tomu, aby nakoupili.
Já vím, že to vypadá hezky, když vás sleduje víc lidí. Jenže vaše rodina a vaši známí z větší části vaši zákazníci nejsou. A zatímco lajky od nich vás možná zahřejí na srdci, vašemu budoucímu podnikání to moc nepomáhá. Nehledě na to, že jakmile vás sledují známí, tak někdo má tendenci se naopak kvůli nim cenzurovat a pak nejste ani upřímní ani autentičtí.
Hned od začátku tvořte obsah pro své ideální zákazníky
Neřešte tolik organický dosah na Instagramu
Organický dosah na Instagramu jsou asi jen dvě procenta (a to se ještě může měnit s tím, jak vývojáři testují nové algoritmy). Takže ani na to se spoléhat nedá.
Takže na nějaké takové číslo vůbec ani nemyslete, je to naprosto zbytečné.
U dosahu strašně záleží na spoustě věcí. Na nadpisu, na tom, jak jste uživatele zaháčkovali, na grafice, na délce videa, na barvách, na tom, jestli tam jsou lidé nebo ne, jestli je tam nějaký emoční prvek, jestli je to rychlé video nebo pomalé, na tom, v jakou denní dobu jste to postovali, na hudbě, na tom, jestli je to vtipné, jestli je to sdíletelné, jakou jste použili výzvu k akci nebo jestli vůbec nějakou, na tom, jak moc jste byli aktivní předtím.
Je to milion věcí, které namíchat dohromady ve správném poměru se zdá jako alchymie.
Jenže dosah je metrika, kterou se stresujete často úplně zbytečně.
Tvořte pro zákazníka, ne pro algoritmus
Nezapomeňte na to, že netvoříte obsah pro algoritmus, ale pro budoucí zákazníky.
Ne každý, kdo vás začne sledovat, je ochoten si u vás teď hned něco koupit. Ale svůj Instagram máte používat jako nástroj, kterým si budujete důvěru. Aby lidé pochopili, proč je skvělé utratit peníze právě u vás – někdy v budoucnu.
Vy nepotřebujete zasáhnout víc lidí. Vy potřebujete zasáhnout správné lidi, kteří jsou ochotní u vás utratit peníze.
Hodnotný obsah je to, co prodává
A ti „přijdou sami“, pokud budete pracovat na vytváření hodnotného obsahu, který je jako šitý pro ně.
Spousta tvůrců má pocit, že od nich lidé nenakupují právě proto, že mají málo sledujících. Často je to ale spíš o tom, že neumíte správně využít ty, kteří už vás sledují. I kdybyste jich měli jen 100, pravděpodobně mezi nimi jsou vaši zákazníci – kteří ale nenakoupili jen proto, že jste jim nedali ten správný důvod.
Masterclass, která to konečně všechno změnila
Na téma hodnotného obsahu jsem dělala celou třídenní masterclass. A mám na ni naprosto úžasnou zpětnou vazbu od účastnic.
Psaly mi, že to konečně pochopily. Konečně jim došlo, co je hodnotný obsah. Konečně pochopily, že i jejich zákazník má problém – a jak by ho mohly tím obsahem řešit. A co mají publikovat, aby to zákazníky motivovalo k nákupu.
Podívejte se na moji masterclass Královna komunikace. Je to fakt pecka. Na tuhle masterclass jsem extrémně pyšná. Protože vidím na účtech těch tvůrčích duší, které tam byly, jak ty principy začaly používat v praxi.
A pak mi píšou, že se jim začaly zvyšovat prodeje, aniž by tvořily obsahu víc. Úplně přestaly řešit metriky lajků a dosahu. Začaly se víc zaměřovat na to, aby svým obsahem řešily problém zákazníka.
A nejen že publikují dokonce i míň, ale ty dosahy se jim zvedly jako takový bonus.
Jaké metriky mají smysl?
Podobné je to se sledováním metrik jako návštěvnost, poslechovost, počet stažení, počet odběratelů newsletteru a podobně.
Na jaké metrice tedy skutečně záleží?
Třeba na konverzním poměru. Kolik lidí nakoupilo v poměru k počtu návštěv prodejní stránky. Nebo v poměru k počtu účastníků webináře. Nebo v poměru k počtu lidí, kteří si stáhli nějakou věc zdarma. Tohle číslo má smysl sledovat. A tohle číslo má smysl zvyšovat.
Průměrně se konverzní poměr pohybuje kolem 2-3 %. To znamená, že když ze 100 návštěvníků nakoupí 3 lidé, tak je to dobré.
Samozřejmě to zase závisí na spoustě věcí, jako je cena produktu, jestli jde o správné publikum, jestli to publikum bylo zahřáté, jak dlouho trval prodejní proces. Ale můžete se od toho tak nějak odrazit.
Moje zkušenost s konverzním poměrem
Pamatuji si, že když jsem dělala poprvé nějakou větší reklamu na svoje freebie, tak se mi díky ní zapsalo nějakých 50 kontaktů denně do mojí e-mailové databáze. Což je plus minus 1500 kontaktů za měsíc. To je naprosto fantastický výsledek.
A kdybych byla tak o deset let mladší a méně zkušená, udělalo by mi to megaradost. Wow! Tolik lidí v databázi za jeden měsíc.
No, jenomže jsem neměla vychytané dobře svoje prodejní argumenty a vlastně celý proces měl drobné mouchy. Ve výsledku to vedlo k tomu, že můj konverzní poměr nebyl 2 %, ale necelých 0,2 %. Což není mnoho.
Takže bacha na to.
Sledujte čísla, která opravdu něco znamenají. A metriky, které opravdu dokážou prokázat výsledky, se kterými můžete dál pracovat.
Něco nového každý den
Naučili jste se dneska něco nového?
A víte o podnikající tvůrčí duši, které by se tohle hodilo vědět taky? Pošlete jí tento článek.
A mějte svůj podíl na tom, že tady bude víc úspěšnějších tvůrčích podnikatelek s opravdu skvělými produkty, které s nadšením nakupují ti správní zákazníci.
Chcete se učit a dozvídat něco nového každý den? Zapište se ZDARMA k mým Jednohubkám.
Každý den vám pošlu jeden praktický a superjednoduchý tip, jak můžete svoje tvůrčí podnikání posunout kupředu. Protože i malý krůček denně se nasčítá.
Leave a Reply