Jeden psychologický princip, který se prostě nedá ignorovat

Přemýšleli jste někdy o tom, proč vás víc přitahují značky, které vídáte často? Nebo jak je možné, že jste nějaký produkt viděli už tolikrát, že vám prostě už bylo hloupé ho nekoupit? Toť síla a moc efektu pouhého vystavení. Dnes si řekneme, jak ho můžete využít v marketingu i vy.

Co je efekt pouhého vystavení

Efekt pouhého vystavení se v psychologii vztahuje k jevu, kdy lidé mají tendenci dávat přednost věcem jen proto, že je znají. Vychází z principu, že známost plodí náklonnost, což znamená, že čím častěji je člověk vystavený nějakému podnětu, tím pozitivněji ho hodnotí.

Sami jste to určitě někdy zažili. Měli jste pocit, že nějaká značka je úplně všude, jen proto, že jste na ni naráželi na každém kroku. Ať už v offline nebo online světě. Jasně, že to jsou velké značky jako CocaCola, McDonald’s nebo třeba Alza. Mají reklamu v televizi, v rádiu, billboardy, reklamní bannery na stránkách, které navštěvujete. 

To způsobí, že takové značky berete už jako součást svého života a pohybu v prostoru. A napadnou vás nejspíš mezi prvními, když pomyslíte na kolu, hamburgery nebo nejotravnější zelenou příšeru pod sluncem.

Efekt pouhého vystavení může využít každý

Tenhle efekt ale není výsada velkých značek a můžete ho v různých formách využívat také vy. Ba co víc, doporučuji vám to všema deseti.

Myslím, že to ode mě nezazní poprvé, když řeknu, jak moc zásadní je, aby k vám zákazníci měli důvěru. Koneckonců nepohybujete se na podnikatelském rybníčku sami a nejste korporace se zavedenou pověstí.

Když jste na začátku, i když svému podnikání věříte tělem i duší, jste pořád svým způsobem outsider, který o svoje místo na leknínu potřebuje zabojovat. A efekt pouhého vystavení se k tomuhle náramně hodí.

V podstatě to znamená důležitou věc – důsledně a pravidelně publikovat obsah a vystavovat se očím vašich potenciálních zákazníků. Protože čím častěji vás uvidí, tím větší důvěru budou mít.

Efekt pouhého vystavení vám pomůže budovat důvěru

Proč se vyplatí být vidět

Představte si, že brouzdáte Instagramem a vidíte příspěvek od osoby, která už v minulosti sdílela hodnotný obsah. Je pravděpodobnější, že se zapojíte než u někoho, koho vidíte poprvé. Je to proto, že díky vícenásobnému vystavení takové osobě více důvěřujete. Jste si vědomi, že hodnotu nabízí pravidelně a není to jen jednorázový zázrak.

Není to jen o tvorbě obsahu na sítě

Mohli byste si právě teď myslet: „Jo aha, takže zase mám tvořit tunu obsahu na sítě a to je přesně něco, co mi moc nejde a co nechci.“

No, tvorba obsahu na sítě je jen jedna část, jen jeden dílek. Je to také blog, podcast, reklama nebo newsletter, respektive e-mailing.

Ono ve výsledku soustředit se jen na sociální sítě znamená, že vlastně bojujete o pozornost se spoustou dalších. Protože sociální sítě jsou rychlé, lidé na nich mají tendenci zkonzumovat toho obsahu co nejvíc a nejdou moc do hloubky. Proto dává smysl zkombinovat je s dalšími kanály a využívat je současně. Člověk vás tak má na očích více než jednou.

Jak kombinovat různé kanály

Třeba v mém případě můžete sledovat můj Instagram, ale také číst tyto články nebo poslouchat podcast, číst moje denní e-mailové Jednohubky (moje krátké a užitečné tipy pro tvůrčí podnikatelky). 

Kromě toho se můžeme vidět na webinářích. Když mám spuštěné reklamy, mám je v několika formátech, abyste neviděli pořád dokola jednu a tu samou.

A pokud se přihlásíte třeba skrze webinář zdarma nebo něco ke stažení do mého mailing listu, jsem s vámi pravidelně v kontaktu. Ať už formou nějaké automatizované e-mailové sekvence, nebo jednou za čas pošlu pozvánku třeba na slevovou akci. 

Kromě toho vám tam dávám vědět i o nových dílech mého podcastu.

Začněte jednoduše

Neznamená to nutně, že byste odteď měli začít točit podcast a vytvářet složité e-mailové sekvence. Ani náhodou.

Bohatě vám bude pro začátek stačit jedna sociální síť a k tomu jeden další kanál, kam můžete přidávat pravidelný obsah. A nemusí jít o vyloženě nový obsah, stačí tentýž obsah přizpůsobit dané platformě. Například to, co dáte na sociální sítě, přepsat do formátu newsletteru a poslat ho vaší databázi.

Využijte blog, reklamu i remarketing

Pokud žádnou databázi nemáte, ale máte třeba blog v rámci svého webu, můžete obsah zpracovat do užitečného článku. A odkazovat na něj dlouhodobou reklamou s rozpočtem pár desítek korun denně.

Tak jako tak platí, že vždycky na prvním místě bude zákazník. Tvořit máte takový obsah, který mu pomáhá se rozhodnout, jestli je vaše nabídka pro něj. Pokud článek rovnou prolinkujete se souvisejícími produkty, máte jednoduše zaháčkovaného zákazníka.

Efekt pouhého vystavení je jednou z věcí, na jehož principu funguje i remarketing a retargeting. Znamená to, že se zákazníkovi objevují připomínky produktu, který si prohlédl, napříč dalšími kanály, které navštěvuje.

Například když si váš produkt prohlédl na vašem webu, bude na něj narážet v podobě bannerů třeba při procházení obsahu na Facebooku, na Instagramu, na YouTube, ale úplně klidně i při čtení různých online magazínů nebo jiných stránek.

Váš obsah má zákazníkovi pomoct se rozhodnout

Tohle má na jeho nákupní rozhodování velký vliv. Průměrně člověk totiž musí vidět nabídku devětkrát, než nakoupí. A tím, že ji uvidí na více místech, se rozhodovací doba o nákupu zkracuje.

Jednoduchý způsob, jak lépe využít efekt pouhého vystavení, je pouštět v rámci reklam několik formátů s různými texty a vizuály. A nechat běžet alespoň dvě, tři verze.

Efekt vystavení funguje i offline

S efektem pouhého vystavení se nepracuje jen v onlinu. Zmiňovala jsem billboardy a reklamu v televizi, která je pro značky velikosti, které mě sledují, celkem nedosažitelná.

Proto ale spousta firem investuje do reklamních předmětů, které na různých akcích rozdávají zdarma. Pro vás to může být třeba to, že nabídnete něco užitečného pro své zákazníky zdarma ke stažení nebo ještě lépe k vytištění.

Efekt pouhého vystavení napomáhá věrnosti

Může to být přehled, návod, checklist, průvodce, recept, kalendář, cokoliv, co vašemu zákazníkovi může každodenně o malý kousek zlepšit nebo zjednodušit jeho život. A tím, že to je od vás, je to opatřené vaším logem a má to na očích, funguje efekt pouhého vystavení jako nenápadné pošťuchovátko k tomu, aby vám zůstali věrní mnohem delší dobu.

Podobný efekt mají také užitečné dárečky k objednávce nebo malé pozornosti posílané zákazníkům třeba jen do e-mailu. Vzkazy, tapety na telefon, playlisty nebo kupónky na nákup třeba k svátku. A to zvládne i malá značka té úplně nejmenší velikosti.

Aby efekt vystavení fungoval

Aby efekt pouhého vystavení fungoval, potřebuje splňovat několik věcí:

 

#1 Pravidelnost

Nebude fungovat, když budete lidem na očích jednou za měsíc na dvě vteřiny. Neznamená to, že byste se měli přetrhnout kvůli tvorbě obsahu. Ale nějakou aktivitu to chce.

Když vám vadí tvorba obsahu pro sociální sítě, sbírejte kontakty do mailingové databáze a pracujte s pravidelným newsletterem. I tak budete potřebovat tvořit hodnotný obsah, ale třeba to na vás nebude vyvíjet takový tlak.

 

#2 Konzistentní značka

Držet se svého stylu, svého designu, svých barev, svého jazyka a především svých hodnot. Efekt vystavení nebude fungovat, když to pokaždé bude vypadat, jako by obsah vytvořil někdo jiný. Ukočírujte své tvůrčí vrtochy, které ještě nedefinovaly jednotný hlas, kterým značka bude promlouvat, a držte se jednoho rukopisu.

Jde o to, aby vás měli lidé na očích víckrát z různých úhlů, ale abyste to pořád byli vy.

 

#3 Různorodost

Může se zdát, že si to s předchozím bodem protiřečí, ale ne. Jde o různé formáty. Aby vás mohli číst, vidět a poslouchat.

Jestli prodáváte něco voňavého, můžete mít také voňavé vzorky a mohou vás cítit. Nebo ochutnat, když děláte něco k snědku. Čím víc smyslů svého zákazníka zapojíte, tím lépe si vás zapamatuje.

 

#4 Být na více místech

Minimálně na dvou. Ale čím víc se stanete součástí zákazníkova života, tím silnější tento efekt bude.

Dejte mi vědět, co jste vymysleli

Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jaké nové způsoby vymyslíte, abyste se dostali více na oči svých zákazníků. Dejte mi vědět třeba do zprávy na Instagramu, moc ráda si to poslechnu.

Pokud vám tento článek byl užitečný, budu ráda, když ho pošlete nějaké další tvůrčí duši, která hledá nové způsoby, jak dělat marketing efektivněji.

A pokud chcete být pravidelně vystavováni mému efektu, zvu vás ZDARMA k odběru mých Jednohubek. Mých mikrotipů, které vám pomáhají každý den udělat alespoň jeden malý krůček a posouvat vaše podnikání kupředu v oblasti strategie, komunikace a podnikatelského mindsetu. Stačí se zapsat na baraperglova.com/jednohubky.

Chcete se do efektu vystavení opřít naplno?

Jestli cítíte, že právě efekt pouhého vystavení je něco, co by mohlo posunout vaše podnikání, ale nevíte, kde začít a co všechno tvořit, mrkněte na mých 101 způsobů, jak zvýšit prodeje.

V tomto nástroji najdete konkrétní, praktické a často velmi jednoduché tipy, jak být častěji na očích, jak přirozeně připomínat svou nabídku a jak budovat důvěru bez nátlaku. Všechny nápady můžete postupně zkoušet, vybírat si ty, které sedí vám, a rovnou je aplikovat do praxe.

Prozkoumejte ho tady.

Leave a Reply

Your email address will not be published.