Nesnášíte plánování. Máte pocit, že vás omezuje, že vám bere zbytečně moc času, že je to zabitý čas, během kterého byste raději už věci rovnou dělali. Kdykoliv k plánování zasednete, na papíře to vypadá skvěle – jenže s realitou se to nepotkává. A když už se k plánování přece jen odhodláte, začnete se vší vervou, ale nejste schopni to dodržet.
Poznáváte se? Dnešní článek bude o tom, jak si naplánovat obsahový marketing, i když evidentně a zcela upřímně nejste plánovací typ.
Zase mimo plán? Nejste jediní
Co se to vždycky stane, že se přistihnete, jak sjíždíte mimo koleje, které jste si nalajnovali? Poslechněte si zkušenost někoho, kdo vůbec není plánovací expert. Kdo to vždycky měl s plánováním tak, že si to rád čmáral na papír, do tabulek a do kalendáře – nebo minimálně začal, ale nikdy to nedotáhl do konce. A když už si to hrdě naplánoval, tak po pár prvních krocích to přestalo dávat smysl, vynechal jednu věc, pak druhou, a pak už to celé šlo do kopru. Mě!
Proč poslouchat plánovacího „lúzra“?
Proč byste mě měli poslouchat, když se vám tu představuju jako plánovací lúzer? Já totiž přesně vím, jak vám je. Přesně vím, jaké to je procházet si těmi pocity nezdaru, selhání, marnosti a stresu – že nakonec stejně děláte věci na poslední chvíli, takže celé to plánování byla jen ztráta času.
Chci s vámi dnes sdílet několik technik, které jsem si vypěstovala a které mi pomáhají plánování zvládat – ne dokonale, ale zvládnutelně, udržitelně. A to je přesně to, co potřebujete právě teď, pokud v plánování neustále selháváte.
Ono by bylo krásné naučit se dokonalému plánování, ale z nuly na sto se taky nerozjedete za vteřinu – nějakou chvilku to trvá. Pokud teda nesedíte v Bugatti.
Dokonalost není potřeba
Chyba už na začátku
Proč vám to plánování tak žalostně nejde? Většinou proto, že začínáte samotným plánováním. Já jsem o tom psala už v předchozím článku Měli byste si to líp naplánovat? – že plánování je vlastně až na úplném konci a předchází mu tři věci: strategie, cíle a vize. Takže tomu už se teď věnovat nebudeme.
Co ale chci říct, je, že právě tady většinou narážím na chybu. Snažíte se si to naoko usnadnit, přeskočit všechny kroky a rovnou plánovat.
Nemůžete začínat od konce
Jenže když začínáte plánováním, jdete na to vlastně od konce. Pak se obvykle divíte, že jste vyčerpaní, že vám došly nápady, že to nevydržíte, nestíháte, děláte věci na poslední chvíli a v neposlední řadě – že se vám neprodává, jak jste si představovali.
Vytvořit tři čtyři příspěvky o tom, že jste vytvořili něco nového, a pak je bez hlubšího kontextu přesdílet do stories – to není strategie. Ani nevím, jak se tomu říká. To je prostě… aktivita.
Strategie je základ
Plánovat bez strategie se nedá. Je to jako kdybyste se rozhodli, že chcete být za týden na Islandu, obuli si boty a vyrazili pěšky – a plánovali teprve až po cestě. Kde budete spát, co budete jíst, jak se dostanete z pevniny na ostrov.
Jasně, je to dobrodružství, ale taky celkem stres, často se ocitnete na konci sil a pravděpodobně spoustu nocí prospíte venku na lavičce. A s ještě větší pravděpodobností tam nedorazíte za týden. A bude vás to stát mnohem víc energie a času, než kdybyste si to v klidu promysleli předem. Tu strategii. Jestli by nebylo lepší tam letět a co potřebujete k tomu, abyste získali peníze na letenku.
To, že strategii potřebujete, už víte. To, že potřebujete cíl, víte taky.
Jak teda plánovat, když nejste plánovací typ
1. Vizualizace snu
První technika, která pomáhá mně, když se mi do plánování nechce, vychází ze snů. Sny jsou nepraktické, ale nezbytné. Tohle není vize, ale sen o tom, co by vám udělalo radost, co byste si přáli. Třeba aby vám podnikání vydělalo na cestu do Brazílie.
Tady jde hlavně o to naladit se vnitřně na pozitivní vlnu. Zavřít oči a vizualizovat si třeba to, jak platíte za letenky, jak se balíte, jak sedíte v letadle, jak vás olízne horký vzduch po výstupu z letiště. Jak to tam voní, jaký je to pocit na kůži, jak v pralese držíte list banánovníku. Zapojte všechny smysly.
2. Plánování po tematických celcích
Zjistila jsem, že mi vůbec nevyhovuje plánovat na měsíc dopředu jen proto, abych měla měsíc dopředu pokrytý. To postrádá smysl. A právě to způsobilo, že jsem to po měsíci vzdala.
Pak jsem začala plánovat po kampaních. Což byl absolutní gamechanger. Je mnohem jednodušší si říct, že plánuju kvůli nějaké konkrétní věci, konkrétní události, konkrétnímu produktu. Najednou jsem věděla, co potřebuju lidem říct a kdy, abych je tou kampaní provedla.
Vím, odkud kam plánuju, proč, kdy to má konec, jaký mám deadline. Nemohu si to vynachválit.
3. Nepečte jednu sušenku
Nepečete jednu sušenku – pečete celý plech. Stejně tak je efektivnější plánovat obsah po větších celcích.
Zapojte všechny smysly
Plánujte i realizujte po větších celcích
Například u podcastu netočím jednu epizodu po druhé. Nejdřív vymyslím témata, pak připravím scénáře, nahraju několik dílů najednou, pak je za jeden večer všechny zedituju a mám na týdny vystaráno. Jasně, chce to víc času najednou, ale vnímám to jako jeden úkol – ne jako nekonečný tok drobných povinností. To je pro mě únosnější.
A pokud je toho na mě moc, zmenším objem nebo něco deleguji. Editaci, titulky, grafiku… Pro vás to může být něco jiného. Třeba budete psát pravidelně blogový články, ale nebude vás bavit vymýšlet nadpisy a nebo formátovat je na webu. Tohle je něco, co můžete delegovat jinam.
4. Pauza mezi kampaněmi
I když plánuju po kampaních, které mi to velice usnadňují, potřebuji mezi nimi pauzu. Nejsem typ, který zvládne exekuci a zároveň plánovat další kampaň.
I proto mám občas dlouhé prodlevy. Potřebuju čas na reflexi – co se povedlo, co chci jinak, jaké mám dlouhodobé cíle. Mám dost času si to rozmyslet a naplánovat důkladněji další velkou věc, abych pak veškerou energii mohla vložit už jen do samotné komunikace a exekutivy.
Plánování pro mě neznamená mít hotové všechny příspěvky a stories. Ale vždycky díky němu vím, co budu říkat a kdy. Není to nahodilé, navazuje to na sebe. Já v tom mám pořádek a vy v tom máte pořádek taky. Já vím, co prodávám, a vy víte, co kupujete.
Jak můžete i vy kampaňově plánovat?
Zajímá vás, jak byste si to mohli naplánovat i vy? Mrkněte na Instantní obsah 2.0. Ať už nabízíte službu nebo produkt, pokud vás současné plánování vyčerpává, tohle bude pro vás.
Ukážu vám v něm, jak si usnadnit tvorbu obsahu tak, aby měl jasnou strukturu, dával smysl a hlavně – přinášel výsledky.
S Instantním obsahem 2.0 budete vědět jak:
– zefektivnit způsob prodeje prostřednictvím krátkých kampaní, aniž byste z toho byli vyčerpaní,
– si mnohem lépe zorganizovat čas a připravit si obsah předem, abyste nebyli otrokem sociálních sítí,
– si vytvořit plán a strategii, na základě kterých se vám podaří konečně dosáhnout vašich prodejních cílů.
Jestli chcete přestat házet produkty do éteru bez jasného konceptu a místo toho tvořit obsah, který prodává strategicky a bez námahy, podívejte se na Instantní obsah 2.0 TADY.
Leave a Reply