Jak si vybrat ty správné zákazníky, když byste chtěla vyrábět všechno a pomáhat všem

„No jo, Báro, to je sice všechno moc hezké, co říkáš o výběru specifické cílovky, ale když mě baví VŠECHNO, co dělám.“ Napadlo vás to někdy taky? Možná už jste ode mě slyšeli, jak často mluvím o tom, že je dobré mít jasně vybranou cílovou skupinu. Jenže co když vás baví tolik různých věcí, že se do jedné škatulky prostě nevejdete?

Je nutná jen jedna cílovka?

Vážně to znamená, že když si nevyberete jen jednu věc, tak jste tím pádem odsouzeni k neúspěchu? Takový dojem byste si po poslechu mých podcastů nebo přečtení mých článků mohli odnést. Ale není to tak. Tedy ne nutně.

Dneska si povíme něco víc o tom, jestli si musíte opravdu vybrat jen jednu cílovou skupinu a co to pro vás znamená. A na co se připravit, když jich máte víc.

Máte víc cílovek? Nevadí, když víte, kde jste

Téma, jak pracovat s víc cílovými skupinami a jak k nim vlastně mluvit, je obrovské. Dnes vám chci ukázat příčiny toho, proč máte víc cílových skupin – a jak moc velký je to problém. Díky tomu si dokážete lépe definovat, kde jste právě teď.

Protože když si dokážete definovat, kde jste teď, bude se vám mnohem snáz plánovat, jak to chcete změnit (nebo jestli vůbec) a kam chcete dojít.

A proč vlastně skončíte se spoustou cílovek, jak k tomu obvykle dojde a co se vám kvůli tomu v podnikání (pravděpodobně) děje?

1# Podnikání z čirého nadšení

První případ je, že jste začali podnikat z čirého nadšení pro věc.

Prostě proto, že jste chtěli tvořit, chtěli jste být svoji vlastní paní a něco vás bavilo tak moc, že jste si prostě nedokázali představit nezačít v tom taky podnikat.

Začali jste z čiré lásky k tomu, co děláte, a primárně kvůli sobě. Šli jste do toho s myšlenkou, že děláte skvělé věci, které určitě ocení i někdo další a bude ochotný za ně zaplatit.

Nezačali jste podnikat proto, abyste primárně vyřešili nějaký existující problém, ale proto, že jste si chtěli začít vydělávat tím, co vás baví.

Šli jste do toho po hlavě, se vší vášní a měli jste plnou hlavu nápadů, co všechno by se dalo. Cítili jste, že dokážete všechno na světě a nemáte žádné limity.

Kde je ale problém

Tohle se může dít tvůrčím duším, které dělají něco rukama, ale i profesionálkám ve službách.

Například máte obrovskou vášeň pro háčkování a víte, že dokážete uháčkovat prakticky cokoliv na světě. Takže děláte čepičky pro miminka, stejně tak i kabelky a stejně tak i košíky na drobnosti v domácnosti.

Vaši tvorbu spojuje technika, ale výsledek má pokaždé jiného zákazníka s jinými potřebami.

U služeb jsou typickým příkladem třeba fotografky. Vy prostě víte, že technicky zvládáte to řemeslo, takže můžete nafotit cokoliv. Svatbu, rodinné momentky, byznys portréty, ale taky eventy a třeba i interiéry.

Takže zase – technika je stejná, ale zákazník pro každou z těch věcí pokaždé jiný.

Výsledek má pokaždé jiného zákazníka

Co je v tom klíčové

U obou příkladů strašně záleží na tom, jaké máte cíle. Jestli to děláte jenom proto, abyste si něco vydělali nebo míříte za nějakým větším cílem a nějakou větší vizí.

Protože není nic špatného na tom háčkovat, plést, šít… cokoliv, co se vám zlíbí. Ale v tom případě bude lepší to mít jako koníček s občasným férově ohodnoceným přivýdělkem a neříkat tomu podnikání. Protože to podnikání není. Rozhodně ne v pravém slova smyslu.

Pokud mě neposloucháte od začátku, doporučuji si k tomu poslechnout epizodu5 případů, kdy byste se do podnikání vůbec neměli pouštět“.

Když to myslíte vážně, ale baví vás všechno

Řekněme, že to myslíte opravdu vážně a chcete zůstat u jedné techniky, ale dělat všechno. Možné to je, ale museli byste si vytvořit hodně signifikantní styl. Něco, co bude fungovat jako váš podpis.

Například budete háčkovat jenom béžovou a do toho vždycky vháčkujete nějaký výrazný červený prvek. Nebo budete háčkovat v origami tvarech. Nebo vyvinete nějakou speciální techniku, kterou používáte jenom vy.

U fotografky by to zase mohlo být třeba to, že je expertka na fotky s nádechem magična. Nebo se specializuje na fotky ve zvířecích kostýmech. Nebo pracuje s nějakou výraznou fosforeskující barvou, která by na jejích fotografiích fungovala jako podpis. Takže každý, kdo by její fotku viděl, by dokázal říct, čím je jiná – a mezi 150 fotografy by tuhle poznal.

2# Výstavní síň bezbřehé tvořivosti

Druhý případ je, když máte různorodý sortiment, který se liší i technikami. Nechci tím nikoho urazit, ale říkám tomu výstavní síň bezbřehé tvořivosti.

Je to tak, když máte spoustu nápadů a jste velice zruční a velice šikovní, rádi zkoušíte neustále nové techniky a ještě jste se tak úplně nerozhodli, u čeho zůstanete. Nebo vás prostě baví všechno možné, jste schopní na několika úrovních. Prostě multipotenciálky.

Jak to vypadá v praxi

V tvůrčích řemeslech to vídám na e-shopech u tvůrčích duší, které dělají šperky nebo bižuterii, do toho mají pár ilustrací a sem tam se tam objeví třeba sukně nebo triko. To je trochu čurbes.

U nezávislých profesionálek to zase vídám hodně často třeba v tom, že nabízí celkem typicky tvorbu webu, správu sociálních sítí a copywriting nebo tvorbu grafiky v Canvě.

Stejně časem zjistíte, že nějaká věc vám jde lépe než jiná

Ono je skvělé, že umíte všechno a často umíte i všechno nabídnout v relativně vysoké kvalitě. Pro některé klienty to může být výhodné. Nicméně stejně časem zjistíte, že nějaká věc vám jde lépe než jiná.

Otázka je, jestli se tomuhle dá říkat podnikání. V pravém slova smyslu spíš ne. Když tomu chybí vize, je to spíš o poskytování služby a vydělávání peněz. A na tom není nic špatného. Ale nese to s sebou dvě velké nevýhody.

 

1) Hůř si vybíráte klienty, pro které chcete pracovat

Protože děláte tak nějak všechno pro všechny a víceméně jste závislí na poptávkách, které přijdou od různých lidí. Ne vždycky to znamená, že s větší nabídkou služeb roste taky poptávka. Obvykle je to paradoxně naopak. 

Takže místo toho, abyste si mohli dovolit vybírat, pro koho chcete pracovat, tak sáhnete po tom, co zrovna je. V opačném případě máte poptávek opravdu hodně a pak se cítíte přehlcení, protože neustále přepínáte role a jste na nejlepší cestě k vyhoření.

 

2) Těžší specializace a cenotvorba

Nemáte šanci stát se expertem a do budoucna být extrémně dobře placení za to, co vám jde úplně nejlépe. Protože se věnujete všemu. 

Stavíte sami sebe do horší pozice tím, že rozdělujete pozornost mezi několik činností, které vám jdou dobře, místo toho, abyste hýčkali činnost, která vám jde skvěle. A která by vám mohla jít lépe než komukoliv jinému – a za kterou byste mohli být skvěle ocenění.

S tím souvisí taky to, že si ztěžujete cenotvorbu. Nacenit si tvorbu webu, copywritingu a grafiky zároveň je hodně těžké – buď se podhodnotíte v jedné z těch tří věcí nebo dokonce ve všech.

U každého klienta, který po vás bude chtít několik věcí, strávíte spoustu času tvorbou cenové nabídky. Přiděláváte si tím práci tam, kde byste to při nabídce jedné věci mohli mít teoreticky vyřešeno třeba variantní nabídkou, ze které si klient jednoduše vybere.

Jak z toho ven a co s tím

Ale budiž – řekněme, že se nechcete vzdát své bezbřehé tvořivosti.

Jak to zachovat a zároveň z toho mít byznys? Nebo resp. jak to udělat tak, aby to dávalo smysl i podnikatelsky?

Pro fyzické produkty existuje několik možností. Řeknu vám dvě nejběžnější.

 

1) Najít společné téma

První je najít pro produkty společné téma. Najít, co je spojuje. Jestli je to nějaká příležitost, využití, atmosféra, životní situace, poselství nebo životní styl.

Například e-shop se sortimentem šperky, ilustrace, sukně. Může to fungovat, kdyby všechny věci byly například v gothic stylu – gothic šperky, ilustrace s lebkami, kožená sukně s řetězem.

Nebo to může být téma svatby – šperk, který sjednotí všechny družičky, ilustrace jako pozvánka pro hosty a pohodlná sukně na poobřadní veselici.

To pojítko je zkrátka důležité. Když tam není, lidé nebudou vědět, kam si vás mají zařadit. A bude pro vás těžké prodávat.

 

2) Rozdělit na víc projektů

Druhá možnost – pokud žádné pojítko nenajdete, i kdybyste se rozkrájeli – je to prostě rozdělit na víc projektů.

Pokud jste na to sami, důrazně to nedoporučuji. Je to náročné. A dokud nejste obklopení alespoň malým týmem nebo si nemůžete dovolit věci delegovat, nedělejte to.

Radši si vyberte věc, která vás z toho baví nejvíc. Staňte se v ní profíkem, značkou, udělejte si alespoň nějaké jméno, vytvořte komunitu.

A rozšiřujte ten sortiment postupně. Ono to neznamená, že se některých věcí musíte vzdávat nafurt. Ale čím menší záběr budete mít, tím jednodušší pro vás bude se prosadit, komunikovat a prodávat. 

A s nasbíranými zkušenostmi pro vás taky bude jednodušší zařadit nový produkt do vašeho sortimentu, protože budete líp znát svoje zákazníky a líp se vám bude předvídat, jestli to tam sedí nebo je to úplně mimo mísu.

Co platí pro služby

Pro podnikatelky, které se živí svými dovednostmi a znalostmi, je to trochu jiné.

Jedna z možností, jak zůstat u nabídky několika věcí a zároveň se z toho nezbláznit, je zkusit z některých těch činností udělat hotový produkt.

Vezměme si například multipotenciálku, která umí weby, obsah na sítě, copy i grafiku. Mohla by se věnovat osobně klientům, kterým by dělala web, a k tomu by vytvořila set grafických šablon pro sítě. A k tomu by třeba vytvořila minikurz na psaní textů pro homepage. Využije tak znalosti a dovednosti, které má, ale nemusí pokaždé vynakládat energii na vymýšlení všeho znova a znova pro nového klienta.

Ale samozřejmě – čím užší záběr budete mít, tím jednodušší bude celý váš byznys. Do všech uvedených příkladů vstupuje spousta proměnných. Každá podnikatelka i každá její situace je jedinečná. Vždycky ale existuje řešení, jak ten byznys dělat tak, aby byli šťastní všichni – vy i vaši zákazníci.

Čím menší záběr, tím jednodušší byznys

Jednohubky zdarma do e-mailu

Pokud se vám tento článek líbil a máte ve svém okolí tvůrčí duši, o které víte, že je ve svém sortimentu ztracená, pošlete jí článek pro inspiraci.

Jo a ještě jednu pozvánku pro vás mám. Jedná se o můj “malý” inspirativní projekt, který se jmenuje Jednohubky. Spočívá v tom, že vám každé ráno do schránky přistane jeden užitečný tip, který posune vaše podnikání kupředu.

Vyšperkujete s nimi svoji strategii, komunikaci i mindset úspěšné podnikatelky.

Zapište se k nim, jsou ZDARMA. Info najdete na baraperglova.com/jednohubky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.