Jsi ve fázi přežití nebo ve fázi růstu?

Je úplně v pořádku, že si podnikání prochází různými fázemi. Být ve fázi přežití nebo ve fázi růstu není automaticky špatně. Ale dneska si řekneme, co se ve vašem podnikání děje, když v některé z nich zůstanete až moc dlouho – a kdy to může být nebezpečné.

Sama jsem si prošla oběma. Obzvlášť když jsem měla obchod, byla jsem ve fázi přežití nebezpečně dlouho. A popravdě, i teď mám někdy strach vědomě přejít do fáze růstu. Proč? K tomu vám nejdřív musím vysvětlit, co jednotlivé fáze znamenají a co se během nich v podnikání děje.

Co je fáze přežití

Fáze přežití je obvykle o tom, že řešíte hlavně krátkodobé věci. Například podnikatelky ve službách se zaměřují primárně na klienty, na práci s nimi a na samotné poskytování služby. U fyzických produktů je to hlavně výroba, přímý prodej, balení objednávek, přidávání zboží na e-shop a běžná operativa. Prostě všechno, co je aktuální právě teď. A dostává to maximální prioritu.

Naopak věci, které v téhle fázi obvykle zanedbáváte, jsou například tvorba obsahu, pravidelné přispívání na sociální sítě nebo péče o e-mailovou databázi. Říkáte si, že se k tomu dostanete, až na to bude víc času. Jenže ten čas obvykle nepřijde sám od sebe.

A pak se stane, že přijde horší období, okurková sezóna, a najednou nemáte do čeho píchnout. Klienti se neozývají, objednávky klesají a vy začnete panikařit. Najednou se snažíte všechno zachránit – narychlo tvoříte příspěvky, pošlete jednorázový newsletter, sypete peníze do reklamy… Ale marketing chce čas a chvíli trvá než se dostaví výsledky. Jenže vy máte bez výsledků pocit, že vám podnikání nefunguje…

Ve fázi přežití zanedbáváte dlouhodobou strategii

A pak tu máme fázi růstu

Fáze růstu je úplně jiný mindset. Vědomě se soustředíte na dlouhodobé strategie – revidujete svoji vizi, cíle, plánujete obsah, připravujete prodejní kampaň nebo přemýšlíte, zda s někým nenavázat spolupráci.

Ve fázi růstu si obvykle třídíte myšlenky, plánujete, uklízíte a zvědomujete, jestli to, jak svoje podnikání děláte nebo neděláte vám vyhovuje nebo ne. Je to fáze, ve které se podíváte na činnosti, které děláte a popřemýšlíte nad tím, jestli je skutečně musíte dělat všechny vy sami nebo jestli by se nedaly delegovat jinam. A rovnou v rámci toho hledáte možnosti, jak by se to dalo udělat.

Taky hodně investujete do sebe – do vzdělávání, spolupráce s koučem nebo byznys mentorem, redesignu webu nebo rebrandingu značky. Možná pracujete na novém produktu nebo vytváříte bonusový obsah, který přiláká nové zákazníky.

Třídíte myšlenky, plánujete, investujete do sebe – ale netvoříte zisk

Problém je, že tahle fáze nepřináší okamžitý zisk. Jsou to činnosti, které vám přinesou potenciálně zisk až v budoucnu – za měsíc, nebo taky klidně za dva roky, záleží na povaze toho, co to je. 

A to je na ní tak děsivé. Protože je to nejisté. Připravuje vás to na budoucí úspěch, který ale taky nemusí z milionu různých důvodů přijít. A navíc ty věci zaberou čas. Obvykle hodně času. Čas, během kterého často nejde dělat nic moc jiného. Čas, během kterého reálně nevyděláváte peníze. Právě teď.

Proto spousta podnikatelů tuhle fázi oddaluje do nekonečna. Bojí se, že by tím, že se budou věnovat dlouhodobým aktivitám, tak by o něco přicházeli, protože by jim utíkaly ty krátkodobé. A reálně by jim utíkala možnost vydělat hned teď něco okamžitě.

Když se v růstové fázi zaseknete

Může se ale stát opak a to, že jste až příliš dlouho ve fázi růstu. Tahle fáze může být totiž extrémně pohodlná. Plánování, vymýšlení strategií a analýza jsou bezpečné – nemusíte jít do akce. A když jste v téhle fázi moc dlouho, může se stát, že budete mít strach přepnout zpátky.

Člověk si snadno zvykne jen plánovat, protože realizace je náročnější. Můžete se začít topit v analýzách, zacyklit se v přemýšlení a ztratit nadhled. A hlavně – když zůstáváte dlouho ve fázi růstu, nevznikají nové produkty, nekomunikujete s publikem a lidi na vás začnou zapomínat.

Takže být v jedné nebo druhé fázi  příliš dlouho je nebezpečné.

Růstová fáze může být velmi pohodlná

Jak najít rovnováhu

Málokdo zvládne věnovat se oběma fázím zároveň. Pokud se staráte o všechno sami, je skoro nemožné zvládat denní operativu, prodávat, plánovat budoucnost, vzdělávat se a ještě si udržet energii. Obzvlášť, když si nenaplánujete odpočinek, při kterém byste získali nadhled. Což se snadno řekne, ale hůř udělá, když má člověk pocit, že ten volný čas je vlastně waste of time.

Co s tím?

1. Předně musíte dovolit sami sobě se zastavit. Vyhraďte si v kalendáři intenzivní týden, kdy se zaměříte jen na dlouhodobé věci.

2. Udělejte si revizi podnikání – jaké aktivity dávají smysl? Co vás brzdí? Co můžete delegovat? Nemáte ve svém sortimentu kousky, které už nedávají smysl? Udělejte revizi svých prodejních a propagačních kanálů. Na konci byste měli mít seznam věcí, které by bylo možné osekat nebo delegovat. Nebo minimálně byste měli mít seznam konkrétních věcí, se kterými si sami nevíte rady.

3. Požádejte o druhý pohled zvenčí – domluvte si schůzku s někým, kdo se podívá na vaši značku a vaše procesy novýma a nezaujatýma očima. 

Pokud se budete věnovat jen tomu, co vám přináší okamžité přežití, podnikání se neposune dál. Může zakrnět, ztratit směr nebo vás jednoduše převálcuje konkurence.

Co když fakt přežíváte?

Pokud jste v režimu „přežít za každou cenu“, protože reálně nemáte peníze, je to jiná situace. Možná víte, co byste měli dělat jinak, co delegovat nebo co byste potřebovali, ale nemůžete si to finančně dovolit.

Nemáte peníze na konzultaci, nemáte prostředky na to vypnout, protože si to reálně nemůžete dovolit zavřít obchod třeba na týden a přijít o potenciální zákazníky, kteří k vám zabloudí.

Když podnikání nevydělává, něco máte hodně špatně nastavené

A tady chci říct, že to je z velké části otázka perspektivy a priorit. Když podnikání dlouhodobě nevydělává, tak něco děláte kardinálně špatně, něco máte hodně špatně nastavené. 

Jenže když budete dělat se stejnou nebo s ještě větší intenzitou pořád stejně špatné věci a budete je dělat stejně blbě, tak nemůžete čekat jiný výsledek. Někde se to musí zlomit. A zlomí se to jen tím, že si řeknete dost a přizvete si druhé oko zvenku. I za cenu toho, že byste měli šáhnout do rezerv, něco prodat nebo si půjčit. 

Samozřejmě, že to je až ta poslední možnost. A nedoporučuju to dělat úplně v první řadě. Ale když jste to nechali zajít tak daleko, tak vám vlastně nic jiného nezbývá. A když jste v průseru a od bankrotu vás dělí nitka, tak holt se nedá nic dělat.

Často to řešení může být „banální“. Třeba zdražit a naučit se líp prodávat to, co už máte.

Úspěch spočívá v rovnováze

Je jasné, že se vám budou obě fáze střídat. Úspěšné podnikatelky mají tyhle dvě věci v rovnováze, ví, kdy přepnout a řeší věci včas. A nebojí se dovolit si. 

Takže, ve které fázi jste teď? A není na čase ji změnit?

Komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.

Tento web baští cookies. Díky tomu ale frčí tak, jak má a umožňuje mi analyzovat návštěvnost, personalizovat reklamy a optimalizovat nabízené služby. A to je dobře i pro vás! Je to tak v pořádku?