Kdy neinvestovat peníze do reklamy

V tomhle článku se podíváme na třetí častou chybu, kterou dělají malé značky a tvůrci. A tou chybou je, že vráží peníze do reklamy, i když se jim zboží neprodává. Ukážu vám, proč to bývá slepá ulička, jak to poznat a hlavně – co dělat místo toho. Zakončuju tím miniseriál o třech chybách, které mě bolí u malých značek vidět. (První díl o špatných metrikách si můžete přečíst TADY a druhý díl o tom, že nepotřebujete více fanoušků TADY.)

Očekáváte že pomůže, když vás uvidí více lidí

Tento článek směřuje k tvůrcům, kteří už něco nabízí, ale jejich zboží nebo nabídka se buď neprodává vůbec, nebo žalostně málo. Tak málo, že to nepokryje ani náklady.

Často se setkávám s tím, že takoví tvůrci mají pocit, že jim pomůže jenom být více vidět. Že za to, že si lidé jejich nabídku nekupují, nebo si ji kupují málo, může to, že je nezná ještě dost lidí.

A tak tenhle problém řeší tím, že si zaplatí reklamu, aby je více lidí vidělo, aby byli více lidem na očích.

Jsou o svém produktu nebo o své nabídce skálopevně přesvědčeni. A stejně tak jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že když mají produkt pěkný a skutečně kvalitní, tak to stačí a je jen potřeba, aby se dostal do povědomí více lidem.

Reklama funguje jen na to, co už se prodává

Jenže do reklamy má smysl investovat až teprve tehdy, když se vaše nabídka prodává sama o sobě. Nemusí se prodávat skvěle, stačí, když se prodává dobře.

Ale když někdo prodává málo nebo vůbec, tak je chyba někde jinde. Když nedokážete sami vlastními silami prodat dostatečné množství, tak vás reklama nezachrání.

Reklama je snadné ale drahé řešení problémů

Dát peníze do reklamy je ta nejjednodušší věc. Vzít příspěvek, který už máte hotový, kliknout na tlačítko propagovat, nastavit rozpočet a nechat algoritmus, ať se o to postará sám.

A proto si spousta lidí tuhle cestu volí.

I já jsem to kdysi nedělala jinak. Moje zboží se neprodávalo, já jsem se cítila zoufalá a měla jsem pocit, že vytvořením a spuštěním reklam se to změní. Že najednou se ty objednávky posypou.

Jenže se zase tolik nesypaly. Ale já jsem alespoň měla pro sebe takové alibi a říkala jsem si: „Dělám všechno, co je v mých silách, vždyť jsem si přece zaplatila reklamu!“

To mě samozřejmě stálo hodně peněz. Náklady na reklamu převyšovaly moje příjmy a byl to začátek konce.

Reklama sama o sobě vám více objednávek nezajistí

Neprodává se? Hledejte chybu jinde

Když se nabídka neprodává vůbec nebo tak málo, že to ani nestojí za řeč, je chyba někde jinde. V celé komunikaci, v nepřesvědčivém prodeji nebo třeba taky v nastavení vaší mysli.

Kolikrát se mi stalo, že jsem pracovala s klientkami, které měly produkt dobrý i prodejní proces měly dobrý, ale neprodávaly, protože se ony samy bály, že není dost dobrý, že ony nejsou dost dobré. A tímhle vnitřním přesvědčením odrazovaly své klienty.

Kde děláte chybu?

Neinvestujte do reklamy, když se vaše zboží neprodává samo. Co ale myslím tím „samo“? Nic se přece neprodá samo od sebe.

Ano, to je pravda. Ale pokud jste svojí stávající prodejní komunikací nikoho nepřesvědčili a lidé nenakupují na základě vašich současných prodejních kanálů, které jsou zdarma — jako jsou sociální sítě, newsletter, články, videa na YouTube — tak pravděpodobně nepoužíváte ty správné argumenty.

Nebo mluvíte ke špatnému publiku. Nebo nejste konzistentní. Nebo zákazníka k nákupu nevedete a jen mu pořád dokola opakujete to, co už o vašich produktech slyšel.

Investujte do revize značky a komunikace

Když se vám nedaří prodávat pomocí nástrojů, které máte v rukou vy sami, tak se vám to s reklamou nebude dařit lépe. A vyjde vás to draho.

A pak nabydete přesvědčení, že reklamy nefungují. Což není pravda, ale stejně jako všechno ostatní potřebují mít strategii.

Když se vaše zboží prodává málo nebo vůbec, tak je potřeba spíš investovat čas na revizi značky a komunikace.

V čem je skutečná síla prodeje?

To, jakým způsobem si získáváte pozornost. To, jak lidi dostáváte na svoje point of sales (ať už je to web, e-shop, cokoliv, kde provádí nákup nebo třeba rezervaci).

To, jak je přesvědčujete o tom, že vaše nabídka jim v něčem pomůže. To, jak jim servírujete argumenty, proč by měli nakoupit zrovna teď.

A třeba taky to, jak je udržujete ve svém komunikačním ekosystému v případě, že to, co děláte, se jim líbí, ale právě teď ještě nejsou připraveni nakoupit.

Tohle jsou přesně ty případy, pro které vznikl můj produkt 101 způsobů, jak zvýšit prodeje.

Aby tu bylo méně podnikatelek, které unáhlenými a nepromyšlenými investicemi posílají svoje sny do kytek. A naopak aby tu bylo více podnikatelek, které si dokážou sebevědomě zajistit zákazníky jen tím, že mají v malíku prodejní komunikaci a umí mluvit k zákazníkům ve všech fázích nákupu.

Jak si je udržujete, když ještě nejsou připraveni nakoupit?

Jak se pustit do akce a prodávat víc?

Patříte mezi ty, kteří jsou utahaní z věčných snah o prodej, a chtěli byste ho dělat způsobem, který vám získá zákazníky?

Jste mezi těmi, které už nebaví dávat peníze do reklam, aniž byste viděli výsledky?

Jste otrávení z toho, že tvoříte obsah jako zběsilí, ale nepřináší vám víc než pár lajků, ze kterých se nenajíte?

Podívejte se na 101 způsobů, jak zvýšit prodeje. Je to praktický nástroj pro všechny tvůrce a podnikatele, kteří chtějí víc prodávat — ale ne za cenu dalšího chaosu nebo nekonečného studování teorií.

Najdete tam 101 konkrétních tipů, jak zlepšit prodeje — od práce s nabídkou, přes komunikaci, až po péči o zákazníka. Přehledně, prakticky, bez zbytečných řečí okolo. Stačí si vybrat ten krok, který právě teď nejvíc potřebujete, a pustit se do něj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.