Strategie a obsah pro sociální sítě Betlémářství Rýgr

Pro rodinné Betlémářství Rýgr jsem vytvořila strategii pro sociální sítě a taky obsah pro celou komunikaci. Od fotek až po texty.

Od dětství jsem milovala Vánoce. Dokonce tak moc, že jsem si po večerech vyráběla ozdoby z papíru, abych pak uprostřed července šla tajně do sklepa pro náš umělý stromek a na odpoledne si ho na dvě hodinky nazdobila a pak zase schovala dřív, než se máma vrátí z práce.

Takže když se ozvala Anežka, dcera pana betlémáře Petra Rýgra, že by potřebovali trochu pomoct se sociálními sítěmi a propagací víceméně vánočního produktu, byla jsem natěšená jako pískle na nadílku.

Betlémářství Rýgr je rodinný podnik, který Petr Rýgr založil před více než 30 lety. Psal se konec osmdesátých let a nějaký krůček do svobody tehdy Československu ještě chyběl, takže založit volnou živnost nešlo zrovna levou zadní a pan Rýgr o tom napsal opravdu krásný článek na blogu Betlémářství.

Za ta léta si ovšem jeho ručně malované figurky získaly stovky stálých příznivců, kteří svoje betlémské sbírky rozšiřují o jeho každoroční novinky.
Odbyt figurek dlouhá léta probíhal nejen přes jejich vlastní e-shop, ale také v klášteře Pražského Jezulátka, jenže ten se s příchodem covidu a zavedení opatření zavřel. Nakupovali tam hlavně turisté a i ti právě teď v Praze chybí. Proto se rozhodli trochu víc šlápnout do sociálních sítí, oživit skomírající Facebook a začít pracovat s Instagramem, což mělo pomoct získat nové zákazníky.

„V rukách naší rodiny je opravdu všechno, od odlévání betémských figurek z cínu a jejich malování či patinování, po malování betlémských kulis.“

Proč to vlastně budeme dělat?

„Orlickohorské betlémářství má svoje kořeny v 19. století. Zachováváme jeho tradici, ale pak už je to na vás, abyste v ní pokračovali.“

Jasně, že cílem působení firmy na sociálních sítích je získat nové zákazníky. Ale firem, kterým funguje Instagram (nebo Facebook) jako přímý prodejní kanál je jako šafránu. Cíle je potřeba nastavit menší, konkrétní, časově ohraničené a ideálně meřitelné. Protože když chcete postavit dům, taky nenakoupíte jako první cihly a nezačnete je házet na sebe, jak vám přijdou pod ruku, ale nejdřív si necháte navrhnout projekt, odsouhlasíte harmonogram prací a postupně objednáváte materiál přesně podle toho, jak je potřeba.

Se strategiemi je to stejné. Výsledek je jen špička pyramidy. V případě Betlémářství bylo cílem pro rok 2020 posílit oslovení cílové skupiny mladých žen 30+ a vytvořit důvěryhodné prostředí pro zaujetí influencerů, kteří by se zapojili a pomohli produkty dostat dál do světa i v dalším roce.

Mám ráda věci jednoduchý. Proto jsem pro Anežku vytvořila na pěti stránkách jednoduchý přehled, který definoval:

  • jasný cíl
  • popsal čtyři typické zákazníky (persony)
  • zodpověděl tři klíčové otázky o tom, kde se tihle zákazníci pohybují, jak se o Betlémářství dozví a na jakou touhu jejich výrobky odpovídají
  • taky obsahový mix
  • komunikovaná hesla
  • i navrhovanou frekvenci postování

A pak už stačilo vytvářet konkrétní příspěvky, které by reflektovaly nejen tuhle navrženou strategii, ale zároveň vypovídaly o nesmírné hodnotě ručně vyráběných figurek a řemesla jako takového, vzdávaly hold tradici a přitom si zachovaly vřelost, která by pomohla budovat kolem Betlémářství komunitu věrných příznivců.

Je obrovské štěstí, že má pan Rýgr k dispozici spoustu krásného vizuálního materiálu z prostředí dílny a samotné výroby. Ale hlavně kvůli Instagramu, kde jsme chtěli zajmout určitou cílovku, které záleží na estetické stránce, bylo potřeba doplnit ještě fotky betlémů naaranžovaných doma. Betlémy mají lidé tendenci spojovat si s něčím staromileckým a jedním z dílčích záměrů bylo ukázat, že i ten tradiční má místo v moderním bydlení.

I to jsem si vzala na starosti já a zrealizovala několik nápadů s moderními dekoracemi. Všechny si můžete prohlédnout na Instagramu v archivu Inspirace.

Ohromně se těším na tento rok. Díky tomu, že máme dlouhodobou strategii sepsanou a další sezóna začne až v říjnu, máme tentokrát dostatek času rozvíjet nápady, na které se prve nedostalo. Bude se vytvářet spousta dalšího inspirativního vizuálního obsahu, zhodnocovat zpětná vazba od spokojených zákazníků a psát pokračování příběhu jednoho z nejkrásnějších tradičních řemesel v Česku.

A co o spolupráci se mnou říká Anežka?

„Spolupráce s Bárou je čirá radost a už teď se těším na pokračování! Našemu Betlémářství RÝGR byla Bára spolehlivým parťákem s nadhledem, kreativní posilou s báječnými nápady a zdatným komunikátorem.
Pomohla nám vyslat do světa mediální obraz našeho řemeslého obchodu s obrovskou empatií, nadšením a citem pro detail. Našim sociálním sítí dodala přesně tu dávku energie, kterou potřebovaly.
Nejvíce mi ale učarovala její láska k poctivému řemeslu a znovuoživování tradic a to, jak tohle nadšení dokáže tak přirozeně a nestrojeně šířit dál.“

Nevíte si rady s tím, jak komunikovat co dělá právě vaše značka? Koukneme na to spolu. První krůček uděláte tady.

Komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.

Tento web baští cookies. Díky tomu ale frčí tak, jak má a umožňuje mi analyzovat návštěvnost, personalizovat reklamy a optimalizovat nabízené služby. A to je dobře i pro vás! Je to tak v pořádku?