Za pár kaček na chvilku vs. Připlatit si jednou a na věčnost

Udržitelný, životní styl se rozprostřel do našich ledniček a spižíren a do kosmetických taštiček a konečně i do šatních skříní už před nějakou dobou. A nemůžu z toho mít větší radost. Pojďte se mnou nakouknout ještě taky do komor, do skříněk pod dřezem a prostor na kuchyňské lince, kterou máme na očích každý den. Nestojí za to si i tady trochu zlepšit prostředí?

Já už jako malý capart nejradši uklízela a domácí potřeby jsou pro mě asi největší láska. Třeba vás úklid netěší jako mě.

Ale co když máte jen špatné nástroje?

Jedna z věcí, které mě vždycky dovedou rozčertit je ta velká přitažlivost k laciným produktům. Věci, u kterých moc dobře víme, že to je šmejd, ale jejich cena je tak lhostejně lákavá, že jí nejsme schopní odolat.

Vezměte si třeba mytí nádobí, což je věc, které se prostě nevyhneme a sem tam musíme něco spláchnout ručně i když máme myčku. A co k tomu máme po ruce? Takovou tu barevnou houbičku, která po třech použitích má často dost pochybný odér, nemluvě o tom jak nechutné to je, když se vám do té hrubší vrstvy zachytí třeba vajíčko z pánve, co jste drhli po snídani nebo kávový lógr. Za dva týdny už to nevydržíme a saháme po nové. Uf, ještě že jich je v balení 10. Jenže když jedna domácnost spotřebuje jednu houbičku za dva týdny, to je 26 houbiček ročně na jednu domácnost. A jen v Česku je těch domácností přes 4 300 000. To je přes 10 tun odpadu ročně jen na houbičkách.

Ale ať si tu nesrovnáváme hrušky s jabkama. Koukněme se třeba na kartáč na mytí nádobí. Ty laciné plastové pořídíte i za míň než 20,- a ještě budou mít přísavku. Vynechám fakt, že když se bimcají přicucnuté na povrchu, evokují mi hračku pro dospělé přisátou na dlaždičkách v koupelně. Podstatnější je tohle:

 • Jeho plastové štětiny nemyjí tak efektivně
 • Vydrží jen krátkou dobu a brzy musí být nahrazený novým
 • Neustálé vyhazování, dokupování a vyměňování zvyšuje množství odpadu
 • Vyrábění laciných plastových kartáčů je toxické pro životní prostředí
 • V každé výrobě hraje roli lidský faktor. Jak jsou asi oceněni lidé, kteří ty levné produkty vyrábí a v jakých pracují podmínkách?

Zkouším se kouknout na každý produkt, který kupuju, předem jako na odpad. Jak dlouho bude sloužit? A co se s ním stane až doslouží? Jak může moje rozhodnutí ovlivnit prostředí kolem mě?

Jestli Vás rozčiluje princip nakoupit-použít-vyhodit tak jako mě, bude se Vám líbit dřevěný kartáč na nádobí s vyměnitelnou hlavičkou. A nebo Vás to možná přinejmenším inspiruje k zamyšlení.

Tenhle kartáč spolu s dalšími vyrábí malá švédská rodinná dílna se stoletou historií. Většinu z nich ručně montují zrakově postižení řemeslníci, kteří mají výborný cit v rukou. Vysoký podíl ruční práce se postaral o to, že produkty, které odtud vyjdou jsou vyrobené kvalitně a tak, aby vydržely i celé roky. Sama se o tom přesvědčuju každý den, pěknou řádku kartáčů sama používám doma už od té doby, co je Iris Hantverk součástí HNST.LY nabídky.

Náš nejoblíbenější kartáč, který je mým každodenním pomocníkem, je skvělý, protože:

 • Má rukojeť, se kterou se snadno dostanu i na dno hrnků a sklenic aniž bych si rozmáčela ruce a bez slizkých pocitů
 • Rukojeť i náhradní hlavice mají jako základní materiál bukové dřevo, které je snadno obnovitelné
 • Žíně jsou koňské nebo rostlinné tampico a jsou velmi pevné ale přitom tvárné, takže umyjí i odolnou špínu aniž by poškodily povrch
 • Má praktické ouško na zavěšení, takže mi šetří místo na lince a dobře vyschne, což prodlouží jeho životnost.
 • Nemusím ho měnit celý, ale můžu si do něj pořizovat jen náhradní hlavičky, které máme ve třech tvrdostech
 • Celý se dá ekologicky zlikvidovat. Dřevěná část i štětinová se dá spálit, hodit na kompost nebo do lesa. Životnímu prostředí to neudělá škodu. Kovové části dělají méně než 5 % celého kartáče a dají se hodit do kontejneru na kov.
 • Vydrží opravdu dlouho. Myji s ním každý den a jednu hlavici mám na 4-6 měsíců. Rukojeť jsem zatím neměnila a mám ji už dva roky.

Cenově vás vyjde nastejno nebo možná dokonce levněji než kupovat si pravidelně nové houbičky. Ekologický dopad je nesrovnatelně menší. Navíc mají pozitivní i sociální dopad a podporují ekonomiku menší rodinné firmy. A v neposlední řadě – v kuchyni skvěle vypadá!

Zkuste alternativu. Mytí nádobí se stane rozhodně o něco příjemnější činností.

Komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.

Tento web baští cookies. Díky tomu ale frčí tak, jak má a umožňuje mi analyzovat návštěvnost, personalizovat reklamy a optimalizovat nabízené služby. A to je dobře i pro vás! Je to tak v pořádku?